Kuidas kodust eemal olles näputoitujale süüa pakkuda?
Kodus on asjadega lihtsam, aga kui lähete kodust eemale, kasvõi ööks-paariks külla või pikemale reisile, eriti kui reisil olles on majutuskohaks hotell, mitte kõigi mugavustega korter, siis on mure kerge tulema. Kuidas ometi pisikesele midagi toitvat, tervislikku ja sooja süüa pakkuda?
Esmalt tõmban kohe Sinult pinget maha. Te lähete reisile – see on erandlik olukord ja on mõistetav, et kõik ei ole nii nagu kodus. Ja kodust eemal olles võib natuke vabamalt võtta. Ei ole üldse hullu kui soolal ja muudel lisaainetel piinliku täpsusega näpuga järge ei aja, sest see on elu ja elu tuleb ikka vahele ja seda tuleb elada. Nii kaua kuni 80% ajast on menüü enam-vähem tasakaalus ja mitmekülgne, võib 20% ajast natuke lõdvemalt võtta.
Tee ettevalmistusi
Vahet ei ole, kas sõidate reisile auto, lennuki või rongiga, soovitan väga erinevaid snäkke kaasa pakkida, mis ei rikne koheselt kui külmas ei ole (aga mis võib pakkida nt sellistesse külmakottidesse):
Näiteid reisitoitudest:
(vaata nimekirja pildi all…)
- riisigaletid ehk riisivahvlid (võivad muidugi olla ka tatra- või läätsegaletid)
- näkileivad
- kamapallid
- maisipulgad
- väikesed pannkoogid (nt Mamma)
- banaan
- juustuviilud
- pehmed juustupulgad (nt Hiirte juustu)
- kanafileesink
- snäkivorstid
- keedumuna
- muffinid marjadega (nt selle retsepti järgi tehtud)
- soolased muffinid – ära eraldi soola lisa! (vaata nt seda retsepti)
- marjad (maasikad, mustikad, vaarikad jms)
- avokaadotükid
- pirn
- keedetud pasta (nt penned või fusillid)
- röstsai
- külmkuivatatud marjad (nt sellised)
- kiirelt praetud kanafileetükid
- pasteedisai
Võimalus on kaasa pakkida ka näiteks pudruhelbeid – kiirkaerahelbed, tatrahelbed, riisihelbed. Neid ei pea isegi keetma, vaid piisab kui hotellitoas on olemas veekeedukann ja saate kasvõi kruusi sisse pudru valmis teha. Kui olete saanud banaani või marju kaasa haarata, siis need pudru sisse ja voilaa!
Olen 100% kindel, et leiate ka hotelli buffeest kindlasti midagi, mida lapsele pakkuda. Samuti on suuremates hotellides all fuajees 24/7 mingi toiduvalik saadaval, kui seal on kohvik.
Mõnusaid kaasa võtmiseks sobivaid sööke leiad meie hommikusöökide raamatust (saadaval ka e-raamatuna), näiteks erinevad pannkoogid, muffinid…
Paku oma toitu
Meie oma perega oleme kõige rohkem reisil olles teinud seda, et tellime väljas süües sellised toidud, millest kumbki meist saab midagi lapsele pakkuda. Näiteks pastaroog, milles on kasutatud pennesid. Või kana- või kalafileega praad. Paljudel toitudel on juures mingid ahjuköögiviljad või kartulipuder või midagi muud, mida saab natukese haaval lapsele pakkuda.
Olenevalt Sinu “taluvuspiirist” võid anda lapsele ise võimaluse neid toite haarata ja suhu pista või teha juba parajateks tükkideks ja pakkuda lapsele otse suhu. Reisil olles võib beebi ise söömist ja söötmist rohkem kombineerida. Perede eelistused ja võimalused on väga erinevad. On lapsi, kes ei lasegi end sööta ja nii edasi. Olgem paindlikud ja loomingulised.
Ja nagu juba kirjutasin – reisil olles ei tasu nii väga pabistada, kas toidus on kasutatud soola või suhkrut. Muidugi tasub valida võimalikult puhtad maitsed ja ehk isegi õnnestub tellida lapsele eraldi toitu, kuid see ei pea olema eesmärk omaette. Oluline on ka nautida ja mõnusat meeleolu hoida, eks. 🙂
Kui Sul on küsimusi, siis anna julgelt märku!
Jaga ka enda kogemusi ja avastusi, mis teeksid beebiga reisimise söömise vaatevinklist lihtsamaks.
Mõnusat reisi teie perele! ☀️
Kadi Pärna
Stardikomplekt “Minu beebi sööb ise!”
Kogu vajalik info näputoidust ühest kohast – teooria + retseptid.
Anna-Liisa says
See postitus tuli täpselt õigel ajal! Käisime nädalavahetus Hiiu-ja Saaremaal puhkamas. Ööbisime ikka hotellis ,väljas söömised. Ja minu 9 kuune lihtsalt keeldus tuubidest,purgipüreedest- paar ampsu sain ikka. Muidu sööb kodus meie tavatoitu ja vahepeal poe püreesid ilusti. Vastavalt võimalusele. Ja reisil keeldus, käsi oli pikalt järgi,et meie sööki süüa. Kahjuks oli väike valik asju mida ta sööks- buffee lauas sai õnneks putru. Aga sealne toit polnud just tema sõbralik, kuna ei söö veel muna ja piimatooteid, juurikas oli ka jube kõva. Rinda oli ka halb anda, sest kõik muu oli liiga huvitav. Kohvikus saime kanakonti ja kala anda,sõi Muhu leiba ja suitsukala,juustuga pitsat. Need pigem kõik näksimised. Mul oli stess suur-kas ta ikka võiks seda kõike süüa ja kas saab piisavalt toitaineid. Kõht oli loomulikult kinni sellest kõigest. Tuttava toidu leidmine oli praktiliselt võimatu.
Kadi Pärna says
Aitäh Sulle teie kogemusi jagamast! 🙂 Eks see alguses on muidugi paras nuputamine jah, tasapisi tuleb harjuda tervel perel, mitte ainult lapsel, et on uued asjad, millega tuleb arvestada ja ette mõelda. Ma arvan siiski, et kui kodust eemal olemine kestab vaid paar päeva, siis ei ole küll põhjust end piitsutada mõtetega, kas ta saab piisavalt toitaineid. Pigem keskenduda sellele, et laps saaks piisavalt süüa, et tal oleks energiat ja tuju hea. Muidugi tasub võimalusel teha võimalikult mõistliku valikud ja võib vabalt kohvikus ka erisoove paluda/ uurida. 🙂 Iga korraga läheb lihtsamaks, mida rohkem kodust eemal söömist harjutate. Aga pean ka ütlema, et lastega väljas söömine ongi alati tsipa keerulisem ja nõuab teatavat paindlikust ja pikka närvi. Jõudu Sulle!!